VAASAN YLIOPISTO
Pääsivu | Tutustu yliopistoon | Ajankohtaista | Opiskelu | Tutkimus | Palvelut | Yhteystiedot

Vaasan yliopisto tiedottaa 21.1.2002

 Tiedotearkisto
Matematiikan professori
Seppo Hassi

Matematiikan  professorin virka on perustettu Vaasan yliopiston hallituksen 21.1.2000 tekemällä päätöksellä. Tiedekuntaneuvosto on täsmentänyt viran alaksi matematiikka, erityisesti diskreetin matematiikan sovellukset teknisissä tieteissä. Virka on perustettu lahjoitusvaroin viisivuotiskaudeksi 1.8.2000–31.7.2005. Virka on sijoitettu yliopiston informaatioteknologian tiedekuntaan matemaattisten tieteiden laitokselle.

Virka julistettiin haettavaksi 16.3.2000. Virkaa hakivat FT Seppo Hassi, FT Eero Hyry, KTT Matti Laaksonen, FT Matti Linna sekä FT Esko Turunen. Hakijoista Hyry, Laaksonen ja Linna peruivat sittemmin hakemuksensa virkaan.

Tiedekunnan valitsemina asiantuntijoina toimivat akatemianpro-fessori Arto Salomaa Turun yliopistosta ja professori Keijo Väänänen Oulun yliopistosta.

Asiantuntijoiden annettua lausuntonsa hakijoiden kelpoisuudesta ja ansioista matematiikan, erityisesti diskreetin matematiikan sovellukset teknisissä tieteissä, professorin virkaan, tiedekuntaneuvosto teki kokouksessaan 21.2.2001 virkaehdotuksen ja asetti yksimielisesti virkaan nimittämistä varten ensimmäiselle ehdokassijalle filosofian tohtori Seppo Hassin. Yliopiston rehtori tarkasti ja hyväksyi virkaehdotuksen 2.4.2001.
 
Yliopiston hallitus nimitti 20.4.2001 FT Seppo Hassin matematiikan, erityisesti diskreetin matematiikan sovellukset teknisissä tieteissä, professorin virkaan 1.8.2001–31.7.2005.

Henkilötiedot

  • Seppo Ortamo Hassi, syntynyt 2.7.1961 Hyvinkäällä.
  • Puoliso vuodesta 1988 Merja Minell.
Opinnot ja tutkinnot
  • Ylioppilastutkinto, Porin Riihikedon lukio 1980.
  • Filosofian kandidaatti (matematiikka), Helsingin yliopisto 1984.
  • Filosofian tohtori (matematiikka), Helsingin yliopisto 1991.
Aikaisempi toiminta
 
  • Tuntiopettaja, Teknillinen korkeakoulu 1985.
  • Tuntiopettaja, Helsingin yliopisto, tilastotieteen laitos 1985 ja matematiikan laitos 1989, 1990.
  • Vs. assistentti, assistentti, vs. yliassistentti, Helsingin yliopisto, tilastotieteen laitos 1985–1999 ja matematiikan laitos 1997.
  • Tutkija, Mathematical Research Institute, Hollanti (Groningenin yliopisto), 1995–1996.
  • Helsingin yliopiston tutkimusdosentuuri, 1999–2000.
  • Vieraileva tutkija, Witwatersstrandin yliopisto, Etelä-Afrikka, 2000.
  • Suomen Akatemian tutkijana Groningenin yliopistossa 2000–2001.
  • Helsingin yliopiston matematiikan dosentti vuodesta 1997.
  • Luottamustoimet ja asiantuntijatehtävät

    Toiminut matemaattisten aikakauslehtien referee-asiantuntijana ja vastuuhenkilönä alan tutkimusprojekteissa sekä kansainvälisten kokousten järjestelytoimikuntien jäsenenä. American Mathematical Society:n ja Gesellschaft für Angewandte Mathematik und Mechanik:n jäsen.

    Tutkimustoiminta

    Julkaisuja kansainvälisissä matematiikan aikakauslehdissä, kokoomateoksissa ja Report-sarjoissa. Tutkimuksen painopistealueita ovat operaattoriteoria ja sen sovellukset analyysissä, matemaattisessa fysiikassa ja systeemiteoriassa sekä spektraaliteoria ja differentiaaliyhtälöiden reuna-arvo-ongelmat. Tehnyt tutkimustyötä useissa ulkomaisissa yliopistoissa ja tutkimuslaitoksissa sekä vieraillut ja esitelmöinyt n. 40 kansainvälisessä konferenssissa, kokouksessa ja ulkomaisessa yliopistossa.

    Keskeiset julkaisut

    •  Hassi, S. (1990). A singular value decomposition of matrices in a space with an indefinite scalar product. Ann. Acad. Sci. Fenn. Ser. A I. Mathematica, Dissertationes 79.
    •  Hassi, S. & K. Nordström (1992). Antitonicity of the Inverse of Selfadjoint Operators, Schwerpunktprogramm der Deutschen Forschungsgemeinschaft. Forschungsbericht No. 364.
    •  Hassi, S. & K. Nordström (1993). Antitonicity of the Inverse and J-contractivity. Oper. Theory Adv. Appl., 61, 149–161.
    •  Hassi, S. & K. Nordström (1994). On projections in a space with an indefinite metric. Linear Algebra Appl. 208/209, 401–417.
    •  Hassi, S., H. Langer & H.S.V. de Snoo (1995). Selfadjoint extensions for a class of symmetric operators with defect numbers (1,1). 15th Oper. Theory Conf. Proc., 115–145.
    •  Hassi, S. & H.S.V. de Snoo (1996). On some subclasses of Nevanlinna functions. Z. Anal. Anwendungen 15, 45–55.
    •  Hassi, S. & H.S.V. de Snoo (1997). One-dimensional graph perturbations of selfadjoint relations. Ann. Acad. Sci. Fenn. Ser. A I Math. 22, 123–164.
    •  Hassi, S. & H.S.V. de Snoo (1997). On rank one perturbations of selfadjoint operators. Integral Equations Operator Theory 29, 288–300.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1997). Triplets of Hilbert spaces and Friedrichs extensions associated with the subclass N1 of Nevanlinna functions. J. Operator Theory 37, 155–181.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1997). A characterization of semibounded selfadjoint operators. Proc. Amer. Math. Soc. 125, 2681–2692.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1997). Selfadjoint extensions of the orthogonal sum of symmetric relations I. 16th Oper. Theory Conf. Proc., 163–178.
    •  Hassi, S. & H.S.V. de Snoo (1998). Nevanlinna functions, perturbation formulas and triplets of Hilbert spaces. Math. Nachr. 195, 115–138.
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & A.D.I. Willemsma (1998). Smooth rank one perturbations of selfadjoint operators. Proc. Amer. Math. Soc. 126, 2663–2675.
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & H. Woracek (1998). Some interpolation problems of Nevanlinna-Pick type. The Krein-Langer method. Oper. Theory Adv. Appl. 106, 201–216.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1998). The sum of matrix Nevanlinna functions and selfadjoint extensions in exit spaces. Oper. Theory Adv. Appl. 103, 137–154.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1998). Selfadjoint extensions of the orthogonal sum of symmetric relations II. Oper. Theory Adv. Appl. 106, 187–200.
    •  Hassi, S., M. Kaltenbäck & H.S.V. de Snoo (1998). Generalized Krein-von Neumann extensions and associated operator models. Acta Sci. Math. (Szeged) 64, 627–655.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo (1999). Operator models associated with Kac subclasses of generalized Nevanlinna functions. Methods Funct. Anal. Topology 5:1, 65–87.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi, M.M. Malamud & H.S.V. de Snoo (1999). Generalized resolvents of symmetric operators; parametrization and admissibility. In: Spectral and Evolutionary Problems, Vol. 9, (Proceedings of the Ninth Crimean Autumn Mathematical School-Symposium), 113–128.
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & H. Winkler (2000). Boundary-value problems for two-dimensional canonical systems. Integral Equations Operator Theory 36, 445–479.
    •  Hassi, S., C. Remling & H.S.V. de Snoo (2000). Subordinate solutions and spectral measures of canonical systems. Integral Equations Operator Theory 37, 48–63.
    •  Fleige, A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo (2000). A Krein space approach to representation theorems and generalized Friedrichs extensions. Acta Sci. Math. (Szeged) 66, 595–612.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi, M.M. Malamud & H.S.V. de Snoo (2000). Generalized resolvents of symmetric operators and admissibility. Methods Funct. Anal. Topology 6:3, 24–55.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo (2001). Generalized Nevanlinna functions with polynomial asymptotic behaviour at infinity and regular perturbations. Oper. Theory Adv. Appl. 122, 169–189.
    •  Arlinskii, Yu.M., S. Hassi, Z. Sebestyen & H.S.V. de Snoo (2001). On the class of extremal extensions of a nonnegative operator. Oper. Theory Adv. Appl., 357–396 (to appear).
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & E.R. Tsekanovskii (2001). An addendum to the multiplication and factorization theorems of Brodskii-Livsic-Potapov. Appl. Anal. 77, 125–133.
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & E.R. Tsekanovskii (2001). On commutative and noncommutative representations of matrix-valued Herglotz-Nevanlinna functions. Appl. Anal. 77, 135–147.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi, M.M. Malamud & H.S.V. de Snoo (2001). Weyl functions and intermediate extensions of symmetric operators. Reports Nat. Acad. Sci. Ukraine (Dopov. Nats. Akad. Nauk. Ukraini) 10, 33–39.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo (2001). Operator models associated with singular perturbations. Methods Funct. Anal. Topology 7:3, 1–21.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo (2001). Singular perturbations of selfadjoint operators and their operator models. IWI-preprint 2001-3-02, University of Groningen, 49 pp.
    •  Derkach, V.A., S. Hassi & H.S.V. de Snoo, Rank one perturbations in a Pontryagin space with one negative square. J. Funct. Anal. (to appear).
    •  Hassi, S., H.S.V. de Snoo & E.R. Tsekanovskii, Realizations of Herglotz-Nevanlinna functions via F-systems. Oper. Theory Adv. Appl. (to appear).
    •  Hassi, S., M. Möller & H.S.V. de Snoo, Differential operators and spectral functions, paper sent for Proceedings of Ukrainian Congress of Mathematics 2001.
    •  Hassi, S., M. Möller & H.S.V. de Snoo, Sturm-Liouville operators and their spectral functions, paper presented at UCM 2001 Congress, submitted for publication.
    •  Derkach, V.A. & S. Hassi, A reproducing kernel space model for Nk-functions, paper presented at UCM 2001 Congress, submitted for publicationn.
    •  Lisäksi julkaisuja mm. koti- ja ulkomaisissa Report-sarjoissa.

    Copyright © 2002 VAASAN YLIOPISTO. Webmaster@uwasa.fi, 21.1.2002.
    http://lipas.uwasa.fi/tiedotus/tiedotteet02/tammi_5.html