Malmin terveydenhuoltoalue, laboratorio-ohjekirja

2643 B -Morfo

B - Solujen morfologinen tarkastelu

Tekopaikka

VKS/Hematologian laboratorio/(06) 323 2516.

Lähete

VKS/Muut tutkimukset tutkimuslähete varustettuna kliinisellä kysymyksenasettelulla.

Yleistä

Yleensä verisolut luokitellaan koneellisesti ja poikkeavat näytteet menevät automaattisesti mikroskooppiseen tarkasteluun. Tietyissä tilanteissa voidaan vaatia yksityiskohtaisempaa analyysiä, esim. lasten anemian selvityksissä, perinnöllisten tautien diagnostiikassa tai jos koneellinen analyysi on epävarma. Esim. jos B -Leuk on alle 0.5E9/l, ei neutrofiilien määrää tai leukosyyttien erittelyä (B-Diffi) voida luotettavasti määrittää automaattisella verenkuva-analysaattorilla (SYSMEX XE-2100). Näissä tapauksissa ei koneellista diffiä saa, jolloin voidaan tilata 2643 B -Morfo. 2643 B -Morfo tilataan ATK:lla ja soitetaan laboratorioon numeroon 2516. Tutkimus tehdään tällöin samasta näytteestä kuin 3696 B -TVK.

Indikaatiot

Solujen morfologinen tarkastelu on hyödyllinen tutkimus useissa veri- ja joissakin yleissairauksissa joissa tapahtuu muutoksia verisolujen morfologiassa tai määräsuhteissa.

Menetelmä

Perifeerisen veren MGG-värjäys ja mikroskopointi.

Tekotiheys

Arkisin 2 kertaa viikossa.

Tulos valmiina

1-2 työpäivän aikana.

Näyteastia

3 ml EDTA-putki tai 0.3 ml mikro-EDTA-putki tai suoraan kapillaariverestä sivelyvalmiste objektilasille.

Näyte (minimi)

3 ml (0.3 ml) EDTA-verta.

Näytteen säilytys

Koeputkessa verinäyte säilyy +20 °C:ssa noin 4-6 tuntia näytteenotosta, objektilasille tehty sivelyvalmiste päiviä.

Viitearvot

Lausunto

Tulkinta

Vastauksena annetaan arvio leukosyyttien morfologiasta ja suhteellisista osuuksista (blastit, nuoruusmuodot, sauvatumaiset ja liuskatumaiset neutrofiilit, lymfosyytit, eosinofiilit, basofiilit, monosyytit) tai mikäli solumäärä on hyvin alhainen, vastataan valtasolun tyyppi. (Esim: muutama leukosyytti, jotka lähes kaikki blasteja).